Firefox

7 03 2007

Właśnie napisałem recenzję Firefoxa na Tweaksa i GK. Premiera oczywiście jak zawsze na moim blogu :D

W dobie Internetu i nowych technologii wiele osób codziennie loguje się do Sieci. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z niebezpieczeństw jakie czyhają na użytkowników surfujących w Internecie. Należy uświadomić sobie, że aby bezpiecznie korzystać z Globalnej Sieci, oprócz dobrego antywirusa i częstych aktualizacji systemu operacyjnego ważne jest również „narzędzie” z jakiego korzystamy podczas internetowych wędrówek. Przeglądarka musi być bezpieczna, praktyczna i dostosowana do użytkownika. Taki jest właśnie Firefox – jest nowoczesną i przydatną aplikacją. Jednak jak każdy program, i ten nie jest pozbawiony wad. Przyjrzyjmy się bliżej Ognistemu Lisowi.

Już od kilku lat rynek przeglądarek zdominowany jest przez Internet Explorera. Na szczęście już od pewnego czasu użytkownicy nie są skazani na tą dziurawą i niepraktyczną aplikację. Dotychczas mało znane alternatywne dla IE przeglądarki dziś stają się poważnymi konkurentami dla programu spod znaku Microsoftu. Opera i Firefox to najmocniejsi rywale Explorera, dlatego też w tym artykule przyjrzymy się właśnie przeglądarce firmowanej przez fundację Mozilla.

Pierwsze wydanie tej przełomowej przeglądarki opartej na zasadach Open Source miało miejsce 23 września 2002. Wtedy to dziś znany pod nazwą Firefox program nosił imię Phoenixa. Aktualnie aplikacja dostępna jest już w swej 2.0.0.2 wersji. Z Ognistego Lisa skorzystamy zarówno pod Linuxem jak i pod Windowsem oraz Mac OS X.

Przeglądanie

Przeglądanie witryn za pomocą Firefoxa można uznać za wygodne i komfortowe. Znacznym ułatwieniem dla użytkowników jest możliwość wyświetlania stron w kartach. Dzięki temu nie musimy mieć otwartych jednocześnie kilku okien przeglądarki – wszystkie interesujące nas witryny możemy przeglądać poruszając się jedynie pomiędzy otwartymi kartami. W trakcie pracy z przeglądarką pomocny jest również pasek wyszukiwania – za jego pomocą można szybko i bezproblemowo skorzystać z dowolnej wyszukiwarki. Menedżer pobierania plików który znajdziemy w Firefoxie jest bardzo praktyczny – informacje o wszystkich pobieranych plikach znajdziemy w jednym oknie. Pliki które „ściągniemy” domyślnie zapisywane są na Pulpit (w Windowsie) lub do katalogu użytkownika (w Linuxie). Aplikacja posiada wbudowany i konfigurowalny system przeznaczony do blokowania wyskakujących okienek (pop-up’ów).

Dodatki, rozszerzenia, motywy

Do Firefoxa zostały stworzone już setki przydatnych rozszerzeń oraz różnorakich motywów. Poniżej zaprezentuję tylko te najważniejsze i najciekawsze moim zdaniem rozszerzenia:

Fasterfox – rozszerzenie służące do konfiguracji szybkości renderowania stron. Znacznie przyśpiesza wczytywanie witryn internetowych

AdBlock Plus – blokuje wybrane elementy stron, animacje flash i grafiki

ReloadEvery – rozszerzenie dzięki któremu można ustawić czas co jaki witryny mają się odświeżać.

ForecastFox – na pasku stanu przeglądarki wyświetla pogodę z wybranej miejscowości

MinimizeToTray – pozwala zminimalizować Firefoxa do tray’a

Rozszerzenia można pobrać i instalować ręcznie bądź poprzez przeglądarkę (ze strony). Wszelkie dodatki dostępne do przeglądarki można pobrać ze strony Mozillapl.org

Podsumowanie

Firefox jest stosunkowo bezpieczną i praktyczną przeglądarką. Jednak wady nie ominęły także i tej aplikacji. Wielu użytkowników Ognistego Lisa narzeka na długi czas uruchamiania się programu a także gorszą niż w Operze szybkość wczytywania się stron. Aktualizacje poprawiające krytyczne luki w Firefoxie nie zawsze ukazują się dostatecznie szybko. Aplikacja nie posiada wielu opcji znanych użytkownikom Opery, takich jak gesty myszy czy płynne przeskalowanie obrazków.

Pomimo swych kilku minusów Firefox jest przeglądarką z której warto korzystać. Opcje których nie posiada domyślnie aplikacja w większości można dodać poprzez mechanizm rozszerzeń. Pod względem wyglądu i estetyki programu każdy w pewnością znajdzie coś dla siebie – bogaty zbiór motywów powinien zaspokoić nawet bardziej wymagających użytkowników. Także niewielkie wymagania Firefoxa oraz platformy systemowe na jakie jest on dostępny powodują że używany jest on coraz częściej.

Reklamy

Działania

Informacja

2 Komentarze

19 09 2007
L.Ti.

Gesty myszy są jako rozszerzenie. Opcje „obrazkowe” znane z Opery też są dostepne jako wtyka :) Nie przesadzałabym więc z tym „nie posiadaniem”. Po prostu każdy instaluje to, czego używa. Ja enpe rozszerzyłam mojego FF o komunikator jabberowy. Opera w tym zakresie jest mniej funkcjonalna ;)

19 09 2007
Informatyk

Fx jest IMHO najlepszą przeglądarką, jednak ja tutaj oceniałem sam program a nie jego dodatki. ;)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
%d blogerów lubi to: