Gadu-gadu

25 03 2007

Komunikatorów używa znaczna część Internautów. Nie wszyscy jednak korzystają z usług tej samej sieci. Najpopularniejszymi aplikacjami tego typu są ICQ, AIM, Windows Live Messenger oraz Jabber. W Polsce dominującym komunikatorem jest Gadu-gadu, z którego korzysta w sumie prawie 6 milionów Internautów. Jak na razie w naszym kraju jedynym poważnym konkurentem GG jest Tlen – produkt firmy o2.pl. W tym artykule skupimy się jednak na największym polskim komunikatorze

Gadu-gadu narodziło się 15 sierpnia 2000 roku. Jego pomysłodawcą i twórcą jest Łukasz Foltyn, informatyk. Komunikator ten jest programem typu adware – jego użytkownicy zmuszeni są do oglądania wyświetlanych reklam. GG korzysta z własnego protokołu komunikacji, jednak używają go również inne, niezależne komunikatory.

W praktyce

Podczas korzystania z Gadu-gadu z pewnością zauważymy kilka wad i niedopatrzeń ze strony autorów. Program często działa niestabilnie a także zawiesza się. Awarie serwera Gadu-gadu nie należą do rzadkości. Zarządzanie kontaktami jest łatwe – osoby na naszej liście możemy przydzielić do stworzonych przez siebie grup, jednak opcje dotyczące kontaktów nie są bardzo rozbudowane. Po skonfigurowanie bramek możemy wysyłać SMS’y na telefony komórkowe. Dźwięki (wiadomości i dostępności) możemy w GG ustawiać zarówno dla wszystkich, jak i wybranych osób. Mogą być to dowolne dźwięki z naszego dysku.

Ważnym elementem w komunikatorach jest status użytkownika. W Gadu-gadu mamy do wyboru jedynie cztery rodzaje statusów: dostępny, zaraz wracam, niedostępny oraz niewidoczny. Dodatkowo program oferuje możliwość ustawienia statusu opisowego.

Gadu-gadu umożliwia nie tylko rozmowy tekstowe. Z naszymi znajomymi możemy porozmawiać także głosowo, dzięki usłudze Gadu-gadu Nagłos, a w czasie użytkowania programu posłuchać muzyki płynącej z Gadu Radia.

Standardowe okno Gadu-Gadu

Inne – dodatki, wtyczki, skiny

Do Gadu-gadu możemy doinstalować wtyczki rozszerzające funkcjonalność programu. Interesującym zbiorem rozszerzeń do GG jest PowerProject – oparty na bazie StrongGG. Domyślny wygląd komunikatora może nie spodobać się wszystkim jego użytkownikom. Dlatego też w aplikacji mamy możliwość zmiany tzw. Skina. Skórki do programu można bezproblemowo znaleźć i pobrać z Internetu

Podsumowanie

Gadu-gadu jest bardzo popularnym w Polsce komunikatorem, dlatego też w wielu ofertach podawany jest on jako jedna z form kontaktu (czasami nawet jedyna!). M.in. z powyższych względów, GG jest aplikacją którą każdy Internauta powinien mieć na dysku. Niestety Żółte Słoneczka działa jedynie pod Windowsem. Na szczęście także w Linuxie będziemy mogli korzystać z sieci GG, używając alternatywnego komunikatora, np. Kadu albo Gaim.

Reklamy

Działania

Informacja

4 Komentarze

15 04 2007
eRiZ

A o innych aplikacjach dostępowych (prócz Kadu i Gaima), to dlaczego nie wspomniałeś? :>

11 04 2008
Martyna

U mnie na gg jest wszystko w porządku, ponieważ mam najnwszą wersję gg.

1 05 2009
art

Ja wole oryginalne GG, bo zawsze u mnie dziala.
No i mozna korzystac ze wszystkichtych opcji ktore przychodza z funkcja GG Live.

9 05 2009
partia

halo, poweidzcie czy sa dodatki do mobilnego gg?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
%d blogerów lubi to: