Linux+ Extra! Gentoo Linux 2007.0

10 07 2007

LINUX+ Extra! Gentoo Linux 2007.0

Cena: 35 PLN

Najnowszy numer (84) czasopisma Linux+ Extra to wydanie poświęcone dystrybucji Gentoo Linux 2007.0. Na dołączonych płytach DVD oprócz instalacyjnej wersji Gentoo dla komputerów 32 bitowych znajdziemy także edycję Live CD oraz wersję 64 bitową. W czasopiśmie znajduje się oczywiście obszerny artykułu pomocny przy instalacji i konfiguracji systemu, zarówno przy pomocy instalatora graficznego jak i semigraficznego. Autor opisuje również instalację Gentoo w środowisku chroot: począwszy od przygotowani dysku twardego a skończywszy na instalacji i konfiguracji menedżerów okien.

Jednym z ciekawszych artykułów w tym numerze czasopisma jest publikacja na temat zarządzania oprogramowaniem w Gentoo. Przeczytamy tutaj między innymi o systemie Portage – bazuje on na idei portów BSD, a oprócz instalacji oprogramowania służy również do tworzenia pakietów binarnych (GRP, RPM). W artykule czytelnik znajdzie także informacje o deinstalacji programów w Gentoo z poziomu konsoli, autor na czytelnych przykładach przedstawia najpopularniejsze polecenia pomocne przy zarządzaniu oprogramowaniem. Dla osób stawiających swoje pierwsze kroki w systemie Gentoo w artykule zostały opisane również graficzne narzędzia, takie jak Porthole i Kuroo.

Nawet dla informatyka oprócz pracy ważna jest również rozrywka. Wiele osób uważa iż Linux nie jest systemem gdzie skorzystamy z wirtualnej rozrywki. Rzeczywiście – wielu producentów gier pomija użytkowników Linuksa wydając jedynie wersje przeznaczone dla systemów Windows. Na szczęście istnieją również odpowiedniki Windows’owych gier. W artykule autor opisuje kilka ciekawych gier w jakie umilą nam pracę w systemie Gentoo, m.in. TuxRacer, Supertux czy Battle of Wesnoth. Każdy gracz z pewnością znajdzie coś dla siebie. :)

Po lekturze wyżej opisywanego wydania specjalnego LINUX+ z pewnością wiele osób zrozumie iż warto przetestować Gentoo. Jest to system idealny zarówno do surfowania w Internecie, edycji dokumentów i grania, a przy tym darmowy i bezpieczny. (:

Reklamy

Działania

Informacja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
%d blogerów lubi to: