Testowanie ReactOS

17 08 2007

Dziś rano robiąc porządek na forum Tweaks.pl natknąłem się na wątek traktujący o systemie ReactOS. Pierwsze co postanowiłem zrobić to przetestować tą namiastkę systemu na swoim Qemu. Na stronie producenta oprócz wersji instalacyjnej oraz LiveCD znajdziemy również wydania przeznaczone dla Vmware oraz właśnie Qemu – widać twórcy pomyśleli że większość użytkowników boi się jeszcze instalować na HDD ich system który od kilku już lat znajduje się dopiero w wersji testowej.

Po pobraniu i wypakowaniu zaledwie 20-megabajtowego archiwum uruchomienie ReacOS nikomu chyba nie sprawi problemu – w dołączonym pliku ReadMe znajdziemy instrukcje zarówno dla użytkowników Windowsa jak i systemów uniksowych. W moim przypadku ReacOS o wdzięcznej nazwie ‚enterprise’ uruchomił się w zaledwie kilka sekund. Niestety swoją funkcjonalnością nie powala. Nie działa większość skrótów (nawet klawisz ‚start’ ). Teoretycznie istnieją za to 4 desktopy – jak się okazuje nie można ustawić na nich nawet różnych tapet.

Aplikacje jakie znjdziemy w ReactOS to głównie niezbyt udane kopie windowsowych programów. WordPad, Notatnik działają jako tako, jednak już przy próbie uruchomienia SnapShot – jak się domyślam programu do zrzutów ekranu – system zawiesza się. Co ciekawe w menu programy -> akcesoria znajdziemy nawet kopię systemowego rejestru (swoją drogą ciekawe dlaczego w akcesoria). Po odpaleniu ReactOS Explorer otrzymamy dostęp do całej struktury plików systemu. Po chwili można jednak zauważyć iż autorzy systemu nie byli zbyt hojni co do ilości dostępnych aplikacji. W folderze Program Files znajduje się zaledwie jeden katalog. W wierszu poleceń działa tylko niewielka liczba windowsowych komend, takie jak systeminfo niestety nie zadziałają. Podczas próby połączenia się w Internetem ReacOS pobiera i instaluje ‚Mozilla ActiveX control’. Po zakończeniu procesu instalacji tych zapewne ‚niezbędnych’ kontrolek system zawiesza się.

Podsumowowanie

Podczas mojej niespełna półgodzinnej pracy na tym systemie zawiesił się on 5 razy, jedynym wyjściem był twardy reset (wyłączenie qemu ;) ). ReactOS jest ubogi w aplikacje, niestabilny i po prostu brzydki. Jaki jest więc sens go używać? Jakie są plusy tego systemu? Podobno da się na nim uruchomić pliki .exe – niestety nie miałem tego okazji sprawdzić. Wygląd – niektórym użytkownikom Windowsa może się spodobać. Plusów dla których warto byłoby korzystać z ReacOS raczej więc nie ma. Witryna systemu bogata w informacje nie jest. Obok pytania „co potrafi ReactOS” możemy jedynie przeczytać: nieukończone.

Zobacz prezentację screenów z systemu (po kliknięciu na obrazek otworzy się on w pełnym rozmiarze)

Reklamy

Działania

Informacja

10 Komentarzy

17 08 2007
student

1) To jest projekt w bardzo wczesnej fazie rozwoju.

2) Jego celem nie jest olśnienie wyglądem czy ilością działających skrótów. Na razie chodzi o odtworzenie pełnej funkcjonalności i pełnej kompatybilności z jądrem (i przyległości) Windy NT. Jak to będzie zrobione to przyjdzie czas na ładne pulpity i działające skróty klawiaturowe ;-)

17 08 2007
Informatyk

Tylko że ta bardzo wczesna faza rozwoju trwa już 10 lat. Chyba trochę zbyt długo? ;)

18 08 2007
Top Posts « WordPress.com

[…] Testowanie ReactOS Dziś rano robiąc porządek na forum Tweaks.pl natknąłem się na wątek traktujący o systemie ReactOS. Pierwsze co […] […]

20 08 2007
widex

No tak 10 lat to długo, w takim tempie nie będzie to alternatywa. Jednak pomysł udany…

1 11 2007
mati304

” Na stronie producenta…” – „http://www.reactos.org/pl/download.html”
xD

btw. niezłe tempo, pobiją Micro$hit ;d

19 11 2007
Wilk

Niestabilnosc to cecha obecnej wersji, ale o dziwo, wbrew zapisom z cvhangelogu, poprzednie wydanie (0.3.1) zawieszalo sie znacznie rzadziej.

8 02 2008
Szymeek

jeśli 10 lat to długo to spróbuj napisać system kompatybilny z Windows XP (albo NT) w taki sposób aby MS się nie doczepił a wszystko działało cacy. Przewiduje iz zajmie ci to troszkę więcej czasu

9 02 2008
Trivelt

Nie mam zamiaru pisać takowego systemu. Trwoje porównania nie mają chyba zbytniego sensu: ReactOSa nie pisze wcale jedna osoba, po drugie nikt wcale nie oczekuje, nawet w wersji beta stuprocentowej zgodności z Windowsem. Wydaje mi się że trzeba popracować trochę nad także innymi elementami. Ja wcale nie atakuję tego systemu i jego twórców, w tym wpisie zawarłem jedynie moją subiektywną opinię na jego temat, na podstawie doświadczeń z pracy na nim. 10 lat jest to długo, i nadal tak uważam. Projekt nie rozwija się zbyt dynamicznie. Zresztą, nie tylko programiści ReactOS zajmują się implementacją WinAPI w swoim systemie, korzystają oni bowiem z osiągnięć Wine, które w ostatnim czasie naprawdę bardzo się rozwija. Wine jest już jednak w wersji 0.9.x, ReactOS wciąz w 0.3.x Alpha. System nie zawiera wielu aplikacji, a mógłby. Przyznam także, że większośc Windowsowych programów lepiej działa pod najnowszym Wine niż pod ReactOSem… Poza tym, strona projektu też nie zachwyca. Widać że jest baaardzo rzadko uaktualniana. Wystarczy spojrzeć chcoiażby na http://www.reactos.org/pl/about_roadmap.html.

11 02 2008
programista

Trivelt, a nie widzisz różnicy między korzystaniem z już gotowego kernela i innych zasobów systemowych (czy nie tak robi Wine?!) a pisaniem wszystkiego od nowa? A „porównania” Szymka miały raczej skłonić Cię do refleksji nad tym, jak bardzo skomplikowanym i dlatego CZASOCHŁONNYM przedsięwzięciem jest pisanie systemu operacyjnego. Czy przypadkiem entuzjaści nie robią tego „po godzinach”? Poza tym, wykorzystanie WinApi z Wine-a w ReactOS to przecież nie jest kopiuj->wklej… Twoja subiektywna ocena jest o tyle nietrafiona, że nie bierzesz w niej pod uwagę statusu projektu. To tak, jakby maluchowi zarzucać brak poduszek powietrznych, ABS, SRS i drewna na desce rozdzielczej. Który poważny program o samochodach od tanich aut wymaga klasy porównywalnej z limuzynami?! Ty, jako szanujący się informatyk powinieneś ocenić możliwości tego systemu, jak na wersję Alpha… Poza tym, na stronie „producenta” wyraźnie jest napisane, że system nie nadaje się do codziennego użytku, więc debatując na temat sensu jego użytkowania po prostu się ośmieszasz. A czepianie się ich strony internetowej pokazujesz tylko, że brak Ci trafnych argumentów, bo co ma piernik do wiatraka?

11 02 2008
Trivelt

Dyskusję zamykam, bo widzę że robi się z tego zwykła kłótnia – a przecież nie o to tutaj chodzi. Jeśli chcesz ze mną porozmawiać, wykaż chociaż odrobinę kulktury i nie bądź anonimowy – Twój „mail” mówi sam za siebie… Zarzucasz mi brak argumentów? O stronie internetowej ReactOS która nie robi dobrego wrażenia wspomniałem już we wpisie, nie atakuję tego systemu, po co więc miałbym bez powodu krytykować ich stronę? Nie oceniam też możliwości systemu jak na wersję Alpha, wyraziłem jedynie swoją opinię na temat długiego oczekiwania na chociaż wersję beta tego systemu… 10 lat tworzenia, a system oferuje tak mało, że pewnie także stąd zainteresowanie tym projektem i jego rozwijaniem jest tak małe. Następnym razem polecam trochę uważniejszą lekturę cudzych wypowiedzi, moim zamiarem nie było bowiem przedstawienie ReactOS w negatywnym świetle, bezpodstawne skrytykowanie go, co podkreśliłem już w poprzednim komentarzu.
%d blogerów lubi to: