SDJ Extra – Joomla!

26 09 2007

Joomla to jak wiadomo jeden z najlepszych i najbardziej rozbudowanych CMS’ów. Posiada naprawdę ogromną funkcjonalność, a co najważniejsze – jest zupełnie darmowy. Niestety jego administracja nie zawsze jest rzeczą prostą. Użytkownikom którzy nie są jeszcze do końca przekonani do Joomli! na przeciw wyszli twórcy magazynu Software Developer’s Journal i PHP Solutions wydając numer specjalny poświęcony właśnie temu CMS’owi.

Cena: 29,80

Pierwszą rzeczą z jaką często borykają się początkujący webmasterzy jest instalacja CMS’a (Joomli!). W obszernym artykule Stefan Wajda krok po kroku opisuje proces instalacji i konfiguracji owego skryptu. Nie zabrakło także wskazówek dotyczących instalacji ręcznej, a także informacji na temat wymagań instalacyjnych Joomli, niezbędnego oprogramowania serwera itd.

Bardziej dociekliwi użytkownicy z pewnością nie zadowolą się Joomlą z domyślnym szablonem. W tym numerze PHP Solutions znajdziemy publikację opisującą tworzenie własnego themesa do Joomli. Autor artykułu skupia się przede wszystkim na opisie struktury poszczególnych plików szablonu. W drugim swoim tekście Michał Sobkowiak przedstawia bardziej zaawansowane aspekty tworzenia szablonów Joomli. Nie zabrakło więc informacji dotyczących zmiennych globalnych wykorzystywanych podczas pisania/edytowania templatek czy grafik z wielostopniową przezroczystością.

Wygląd to oczywiście nie wszystko. Wśród artykułów w tym numerze specjalnym PHP Solutions jednym z ciekawszych jest tekst w którym autor przedstawia podstawowe informacje niezbędne podczas tworzenia rozszerzeń dla Joomli. Osoby które jak na razie nie aspirują do roli programistów z pewnością zainteresuje publikacja w której autor opisuje najciekawsze rozszerzenia dla Joomlia a także ich instalacje i konfiguracje.

Po wykupieniu nowego serwera częstym problemem okazuje się przeniesienie zawartości stworzonego już przez nas serwisu. Stefan Wajda opisuje więc proces aktualizacji, migracji czy przenosin skryptu Joomli. Z artykułu dowiemy się również jak zachować zainstalowane już rozszerzenia.

Niemniej przydatne rzeczy zawiera płyta CD-ROM dołączona do czasopisma. Oprócz Joomli w wersji 1.0.13 PL znajdziemy tam także prezentację multimedialne, kurs administracji stron Joomla oraz materiały dodatkowe do artykułów. W magazynie natomiast zapoznamy się również z historią omawianego cms’a oraz optymalizacją Joomli pod kątem wyszukiwarek.

Reklamy

Działania

Informacja

One response

16 09 2010
Franek

Wcześniej korzystałem z joomla ale znalazłem w sieci platformę Puzel CMS, panel administracyjny jest o wiele bardziej intuicyjny niż w joomla, poza tym.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s
%d blogerów lubi to: